Cisco Next Level Certifications – Part 2

در ادامه مطلب قبلی در باره تغییرات در مدارک شرکت سیسکو بعد از سال 2020 بخش دوم Cisco Next Level Certifications را تقدیم شما همراهان می کنیم .

در پست قبلی به بحث در مودر مدارک جدید شرکت CISCO پرداختیم و به ترتیب از CCNA و همه زیر شاخه ها تا CCNP و زیرشاخه های آن صحبت کردیم در این پست ادامه مدارک را مورد بررسی قرار میدهیم

 

اما غول مرحله آخر: CCIE!

در مورد تغییرات شاخه های مختلف در این نوشته به ذکر همین جمله بسنده میکنم که Blueprint هر شاخه تغییرات زیادی داشته و این حجم از تغییرات تا به الان بی سابقه بوده و هست.

آزمون Written برای شاخه Routing and Switching که بعد از این در سطح CCIE تحت عنوان CCIE Enterprise Infrastructure شناخته میشه با آزمون Core  در CCNP که کد آزمون ENCOR 300-400 هست یکسان خواهد بود. این را به عنوان یک مثال در نظر بگیرید، برای تمام شاخه های آزمون Core  در سطح CCNP جایگزین آزمون Written خواهد شد.

اما بعد از این در بخش دم امتحان CCIE که تحت عنوان Lab شناخته میشه ما دو بخش خواهیم داشت:

بخش اول، تحت عنوان Design، سه هدف رو دنبال میکنه:

  • درک قابلیت های مختلف فناوری ها، راهکارها و سرویس های مختلف،
  • ارائه راهکارهای فنی مناسب در جهت کسب و کار مشتری،
  • کسب آمادگی لازم برای پشتیبانی راهکارهای ارائه شده

این بخش از آزمون 3 ساعت زمان خواهد داشت. در این بخش متقاضی با سناریوهای مختلفی مورد محک قرار می­گیرد که ممکن است در قالب Email، اسناد طراحی شبکه، نیازهای مشتری و… طرح شود. در این قسمت توپولوژی به صورت Web based ارائه شده و امکان برگشت به سوال قبل وجود نداشته و شخص برای هر سوال به بخشی از توپولوژی دسترسی دارد. نکته دیگه ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که امتیاز سوالات به متقاضی در این بخش نشان داده نمی­شود.

 

بخش دوم آزمون، Deploy, Operate and Optimize،

5 ساعت زمان، شامل دو زیر بخش اصلی:

  • Deploy، پیاده سازی طراحی شبکه بر اساس خواسته های سناریو با رعایت کلیه اصول لازم بر اساس سر فصل های هر شاخه.
  • Operate and Optimize، به صورت خلاصه تمام اقدامات لازم جهت بهینه سازی کارکرد شبکه نظیر مانیتورینگ، بهینه سازی سرویس های شبکه، کاهش قطعی و اختلالات شبکه، کاهش هزینه های عملیاتی و… در بر میگیره.

در این بخش متقاضی به تمام توپولوژی شبکه دسترسی داشته و امکان برگشت به عقب و مرور مجدد وجود دارد و برای امتحان از ترکیبی از تجهیزات فیزیکی و مجازی استفاده خواهد شد و امتیاز سوالات نمایش داده می­شود.

 

هر بخش از آزمون دارای دو امتیاز است:

  • Pass Score: امتیاز لازم برای اینکه شخص صلاحیت “Expert” بودن را داشته باشد،
  • Minimum Score: حداقل امتیاز مورد انتظار از متقاضی این آزمون.

برای قبولی در آزمون متقاضی باید امتیازی بالاتر از مجموع Pass Score هر دو بخش و امتیازی بالاتر از حداقل امتیاز هر ماژول را کسب کند . چنانچه از مجموع امتیاز هر دو بخش کمتر و یا در هریک از ماژول ها( یا هر دو آنها) امتیاز کمتری از حداقل امتیاز کسب شود متقاضی امتحان را قبول نخواهد شد .

 

فکر میکنم تا همینجا برای درک تغییرات صورت گرفته در برنامه کلی سیسکو برای مدارک خود کافی باشد.

تغییر بخشی از زندگی است اما بخش هایی از دنیای حاضر سرعت تغییراتشان بیشتر از چیزی است که ما انتظار داریم، فناوری اطلاعات پیشرو در این زمینه است.

دو راه پیش روی متقاضیان مدارک سیسکو وجود دارد:

  • حداکثر تا 23 فوریه 2020 برای مدرک مورد نظر خود اقدام کنید،
  • به استقبال تغییرات بروید!

پ.ن: نرم افزار در حال بلعیدن همه چیز است!!!

درباره نویسنده

رضا دانشمند

پاسخ دهید