10 دلیل برای استفاده از فضای ذخیره سازی FreeNAS

اطلاعات شما ارزشمند و به شدت محرمانه هستند. اما به کدام شرکت باید اطمینان کرد تا اطلاعات را به آن بسپاریم؟ به کدام رابط پرداخت باید پولی که به سختی بدست آوردید را تسلیم کنید؟ شاید هم شما میخواهید به همه ی اطلاعات خود از طریق تمامی وسایل خود در تمام دنیا دسترسی داشته باشید؟

مردم درباره ی این موضوع و انتخاب های مربوطه بسیار سخن میگویند. بعضی (از این انتخاب ها)،نه همه میتوانند گیج‌کننده باشند.

سیستم عامل های مانند  unRAID انعطاف پذیریِ عملکردی ی شبیهی دارند.اما بحث سر هزینهِ تعداد درایو هایی است که میتوانید متصل کنید.حتی فایل سیستمی که unRAID انتخاب می کند به شدت با  FreeNAS متفاوت است.

کم انعطاف پذیر ترینِ گزینه ها،فضایی است که خریدید. راه حل های جایگزین ذخیره سازی تحت شبکه مثل QNAP و Synology ممکن است  راه‌اندازی آسان تری داشته باشند, اما هزینه ی های آن و عملکرد محدود آنها،شبیه FreeNAS نیست.در زیر 10 دلیل برای استفاده از فضای ذخیره سازی FreeNAS را برای شما شرح خواهیم داد:

1) FreeNAS رایگان است.

رایگان بودن به طور قطع بهترینِ قیمت ها برای هر چیزی است. با اینکه نام آن از سیستم عاملی که از آن قدرت گرفته ((FreeBSD،مشتق شده است،نسخه ی پایدار کنونی که FreeNAS 11 است ،کاملا برجسته از نظر امکانات و رایگان است.

هم برای افراد در خانه و هم برای شرایط محیط اداری.

کیف پول شما،به خاطر این انتخاب شما را دوست خواهد داشت.

2) سیستم عاملی کهنه کار

با اینکه ممکن است این کلمه یک نظر منحصر به شخص باشد،نرم افزار باید با یک سری از شرایط خاص مطابقت داشته باشد تا کهنه کار شناخته شود.FreeNAS ریشه هایش را در سال 2005 پیدا میکند و از آن زمان بیش از 9 میلیون بار دانلود شده است. تکامل FreeNAS آن را به یکی از بهترین سیستم عامل های NAS  ِ ایمن ،مطمئن،دائما حفظ و بازسازی شده و تایید شده مردم جهان تبدیل کرده است که شما میتوانید به آن دسترسی داشته باشید.

3) استفاده ی مجدد از سخت افزار قدیمی

کامپیوتر قدیمی توی گاراج خانه ی شما که منتظرید از دستش خلاص شوید را به یاد دارید؟ چرا روح زندگانی جدیدی در آن ندمید؟ تقریبا میشود گفت که FreeNAS روی هر (مشخصات) سخت افزاری اجرا می شود. البته شاید شما نتوانید به طور همزمان محتوای با کیفیت 4K را در در و همسایه خود پخش کنید اما میتوان از آن به عنوان یک سرور ایمن فایل و یا سرور پشتیبان ساده استفاده کرد.

با یک کم روغن کاری و تنظیم،شما میتوانید از اعترافات غم‌انگیز (صدای فن) کامپیوتر منفور خود راحت شوید. تنها چیزهایی که شما قطعا باید تهیه کنید،درایو های جدید هستند. هارد کامپیوتر نسبت به بقیه قطعات زود تر از رده خارج می شود.

4) فضای ذخیره ای در درجه ی سازمانی

در این حالت ممکن است شما بپرسید “بدیهی است که من نیازمند یک RAID کنترلر گران قیمت برای این سطح از ذخیره سازی اطلاعات هستم.درست است؟” .

– به احتمال بسیار زیاد خیر.

FreeNAS از فایل سیستم  ZFS استفاده میکند که نه همه ولی تقریبا از اکثر مشکلات و محدودیت های مربوط به ‘فایل سیستم های قدیمی/سخت افزار هایی که RAID  کنترلر ها دارند’،در امان است.

حتی در سناریویی که مادِربُرد (مِین بُرد) شما بسوزد،شما اصولا باید بتوانید که درایو های خود را به دستگاه دیگری که FreeNAS اجرا میکند،وصل کنید و بخش های مورد نظر را دریافت کنید.

فایل سیستم ZFS به شما این امکان را میدهد که درایو های Strip شده،درایو های Mirror شده و یا حتی یک Disk Array با دو درایو Parity بسازید. این بدین معنی است که Disk Array شما قبل از اینکه یک شکست مصیبت‌بار به بار بیاورد،باید هر سه تا درایو را از دست بدهد. این انعطاف پذیری که FreeNAS به صورت ترکیبی با پیاده‌سازی (Implementation) های ZFS عرضه میکند،راه اندازی را از خانه تا اداره را ممکن میکند. راستی به شما گفتم که هیچ محدودیتی برای اضافه کردن حافظه ندارید؟

5) فضای ابری امن و خصوصی

دیگر هیچ‌وقت دوباره لازم نیست که برای اشتراک فضای ابری خود پولی پرداخت کنید یا ریسک افشا‌شدن دیتا های خود به خاطر ‘هک شدن توسط یک (فایلِ) مخرب عصر هجری که ارایه دهنده فضای ابری شما را هک کرده و حال یک کپی از پاسپورت و اطلاعات تامین اجتماعی شما دارد’ را بپذیرید.

فضای ابری شخصی به شما این اجازه را میدهد که که فایل ها،مخاطبان،تقویم ها و … ِ روی هر وسیله خود را به اشتراک بگذارید.

داده های شما فقط روی حافظه FreeNAS شما ذخیره خواهد شد و البته هر وسیله ای که شما به آن دسترسی/اجازه بدهید.

6) نهایتِ سرور های مدیا و بک‌آپ (پشتیبانی)

از دست دادن اطلاعات میتواند یک تجربه فاجعه‌بار باشد مخصوصا وقتی که شما Flash USB پنج ساله ی خود که شامل عکس های گران بهای خانوادگی و تنها کپی ویدیوی به شدت احساسی ای که به مناسبت هالووین لباس مینیون بر تن سگ خود کردید را فرمت کنید. حتی در اتفاقات ناگوار مثل دزدیده شدن و یا فجایع طبیعی، فراموش نکنید اطلاعات شما بسیار ارزشمند است.

FreeNAS به صورت پیش‌فرض از تکثیر/رونوشت اطلاعات (Replication) ، Snapshot و Rsync پشتیبانی میکند. همچنین پشتیبانی وسیع از سرویس هایی مثل CrashPlan و حتی Amazon S3 را دارا است.

مکینتاش دارید؟ شما میتونید از فضای FreeNAS خود مثل یک ماشین زمان به صورت پیش‌فرض استفاده کنید.

با خیال راحت ، فایل های پشتیبان شما میتوانند هم به صورت Local (افلاین/محلی) باشند و یا روی فضای ابری.

بر روی تمام سیستم عامل هایی که پشتیبانی شده اند.

اگر همه ی اطلاعات خود را روی NAS خود نگه میدارید، جالب میشود که آن اطلاعات را در شبکه ی خود توزیع کنید.

Plex یکی از اپلیکیشن هایی است که زندگی را بدون آن نمیتوانید تصور کنید. بعد از اضافه کردن Plex به فضای ذخیره ی FreeNAS خود ، این اپلیکیشن فضای ذخیره اطلاعاتِ در ردهِ اداری شما را به یک سرور مدیا غیر متعارف تبدیل میکند. با پشتیبانی خوب از هر وسیله ی هوشمندِ دارای صفحه نمایش و یا پورت HDMI .

Plex وظیفه ی مراقبت از تمامی محتواهای رسانه ای شما را به عهده میگیرد: فیلم ها،برنامه های تلویزیونی،عکس ها و مجموعه های صوتی.

7) مجازی سازی

با نسخه ی کنونی FreeNAS (یعنی  FreeNAS 11) یک Hypervisor عرضه میشود.  این بدین معناست که میتوانید به هر تعداد تا زمانی که سخت افزار شما اجازه بدهد، نسخه های متعددی از ویندوز یا لینوکس را روی سرور FreeNAS خود داشته باشید. مثل اوقاتی که میخواهید یک سیستم عامل جدید را امتحان کنید و یا ماشین های مجازی کوچک که یک هدف خاص دارند را بسازید.

البته توسعه دهندگان پروژه FreeNAS همچنین اعلام کرده اند که Docker در نسخه ی بعدی پشتیبانی خواهد شد.

که فضای FreeNAS شما را به برترین فضای ذخیره ی جهان تبدیل میکند.

البته مطمئن شوید که سخت افزار شما از مجازی سازی پشتیبانی می کند تا بتوانید از این امکان بهره ببرید.

8) چه نیازی به فناوری ابداعی است؟ خودتان آن را بسازید.

همه چیز از اینکه چه قطعاتی استفاده بکنید تا چگونه آن را اعمال کنید،همه و همه به خود شما وابسته است.

این امکان راه Upgrade (بروزرسانی) و تعمیر را بسیار هموار تر از خریدن راه حل های ابداعی مثل QNAP یا ساینولوژی میکند.

 

این احساس که شما با ساختن وسایل خودتون که اقتصادی تر،مطمئن ترو کاربردی تر هستند،بدست می آورید بسیار اعتیاد آور است.

9)  مثل کوه محکم. تنظیم و راه‌اندازی کنید و سپس بیخیال همه چیز شوید.

پس از اینکه راه‌اندازی فضای ذخیره FreeNAS خود را انجام دادید، فقط مواردی نیاز به مراجعه و توجه است که یک مشکل سخت افزاری و یا یک اپدیت حیاتی پیش آید.

پیش خوان دارای طراحی Telemetry مانند است که به شما این امکان را میدهد که چشمتان به دیسک،شبکه و مصرف CPU باشد.

به عنوان راه حل جایگزین شما میتوانید از اعلانات پیش‌فرض که به ایمیل شما ارسال می شود استفاده کنید. به طور مثال ، وقتی که یکی از درایو های شما از کار می‌افتد و اگر زود تعویضش نکنید یک سری از اطلاعات را از دست می‌دهید.

10) انجمن مربوطه فوق العاده است

یکی دیگر از علائم بلوغ یک نرم افزار ، فعال بودن انجمن مربوطه ی آن است.

انجمن FreeNAS دریایی از دانش است نه فقط درباره FreeNAS بلکه با گروه بزرگی از متخصصین در حوزه ی امنیت ، توسعه نرم افزار ، آنالیز و … . حتی کاربرانی که کاملا ناآشنا به لینوکس هستند هم در گفتگو ها شرکت میکنند.

خیلی کم پیش می آید که به سوالی برخورد کنید که قبلا کسی نپرسیده باشد و یا پاسخی برای آن موجود نباشد.

پس همین حالا به freenas.org بروید و ISO مخصصوص خود را دانلود کنید.

منبع

 

 

 

 

 

درباره نویسنده

امیررضا هاشمیه

۲ دیدگاه

 1. nabavi Reply

  عالیه
  ببخشید امکان این داره تاریخچه شیرینگ نشون بده یعنی بگه کی کجا فایل برداشته و کی پاک کرده ؟

  • newadmin Reply

   چنانچه شما دسترسی های مشخصی را به کاربران داده باشید ، همه اکسس ها در لاگ سرویس ذخیره میشود.
   اما اگر دسترسی بدون احراز هویت به کاربران بدین خیر لاگ خوبی دستتون را نمیگیره

پاسخ دهید