lynda learning vmware vsan

در این مطلب قصد داریم یکی از آموزش های کاربردی شرکت Lynda را با عنوان lynda learning vmware vsan به شما دوستان معرفی کنیم.

VMware Virtual SAN یا به اختصار vSAN یک لایه توزیعی (Distributed) از نرم‌افزار بوده که به صورت Native و به عنوان بخشی از ESXi Hypervisor به اجرا در می‌آید. vSAN ظرفیت Local یا اتصال مستقیم تجهیزات یک Host Cluster را جمع‌آوری کرده و یک Storage Pool واحد و اشتراکی را در سرتاسر Hostها در کلاستر vSAN ایجاد می‌نماید.

vSAN ضمن پشتیبانی از ویژگی‌های VMware نظیر HA، vMotion و DRS که نیازمندShared Storage  هستند، لزوم وجود Shared Storage خارجی را برطرف نموده و پیکربندی Storage و همچنین فرآیند آماده‌سازی فعالیت‌های ماشین مجازی را تسهیل می‌نماید.

این قایبلیت ویژه از نسخه ی 5.5 Vsphere قابلیت VSAN به آن اضافه گردید که باعث تحول شگرفی در حوزه ی ذخیره سازی دیتا (Software Defined Storage) شد.

ازکاربردهای  VSAN میتوان به :
در Virtual Desktop ها: Scalable بودن VSAN سبب می شود که به راحتی در زیرساخت های VDI استفاده شود
در محیط های تست و توسعه: نیازی به تست کردن و لابراتوارهای مجازی ندارد به همین دلیل مانع از پرداخت هزینه های اضافی در سازمان می شود
در BigData یا داده های حجیم: قابلیت توسعه و مدیریت پهنای باند را دارد.
در راهکارهای Disaster Recovery: راهکاری ارزان برای DR بوده و براحتی Vsphere Replication را می توان ایجاد کرد و محدودیتی در نوع Storage و هماهنگی بین آنها نخواهیم داشت.
اشاره داشت ضمن اینکه این سرویس قدرمتند دارای مزایای زیر میباشد

مزایای VSAN

انعطاف پذیری زیاد: قابل ارتقاء و گسترش در هر زمان ، در اصطلاح مقیاس پذیر یا Scalable است و به راحتی می توانید Host های جدید به VSAN اضافه کنید.
پیاده سازی و راه اندازی ساده در مقایسه با راه اندازی سیستم های ذخیره سازی دیگر
به صورت خودکار عمل می کند می توان آن را بر اساس Storage Policyهای Vmware ،جداگانه بر روی هر VM مدیریت کرد.
با ساختارهای دیگر هماهنگی دارد: با ساختار Block Level Storage کار می کند از این رو با همه ی سیستم هایی که این قابلیت را پشتیبانی می کنند هماهنگ است.
استفاده از این نرم افزار سخت افزار کمتری نیاز دارد که همین امر باعث صرفه جویی در هزینه شده و سبب می شود سخت افزار های موجود در سازمان ها با حداکثر کارایی به عنوان زیر ساخت استفاده شده و مانع پرداخت هزینه ی اضافی سازمان ها می شود.

مقایسه نسخه های (vSAN (Enterprise ،Advanced ،Standard

VMware پنج لایسنس مختلف برای vSAN دارد. سه گزینه اول عبارتند از Advanced ،Standard و Enterprise.
همچنین دو لایسنس دیگر با نام های ROBO Standard و ROBO Advanced هم وجود دارد که برای اداره راه دور/ شعبه راه دور (ROBO) قابل استفاده است.
هر یک از این لایسنس ها ویژگی های استانداردی را ارائه می دهند مثل مدیریت ذخیره سازی مبتنی بر سیاست، Flash Read/Write Caching و پشتیبانی از vSphere Replication.
در بالای مجموعه ویژگی های استاندارد، لایسنس های ROBO Advanced و Advanced از Deduplication، فشرده سازی و همچنین Erasure Coding برای RAID 5 و RAID 6 پشتیبانی می کنند.
نسخه Enterprise تمام قابلیت های نسخه Advanced را دارد و علاوه بر آن، Stretched Clusters و محدودیت های QoS IOPS را نیز پشتیبانی می کند.

 رقبا و شرکای اصلی

رقیب اصلی Microsoft Storage Spaces Direct ،VMware vSAN است که به صورت داخلی در Hyper-V وجود دارد. Storage Spaces Direct یک Storage Pooling مشابه در گره های کلاستر ارائه می دهد و ماشین های مجازی Hyper-V می توانند از این فضای ذخیره سازی استفاده کنند.
تجهیزات زیرساخت Hyper-Converged از شرکت های سازنده دیگری مثل Nutanix اگرچه در رقابت مستقیم با vSAN نیستند، اما قابلیت مشابهی برای Pool کردن ذخیره سازی هاست محلی ارائه می دهند. vSAN ،VMware را به عنوان بخشی از پشته نرم افزار Hyper-Converged خود می فروشد که vSphere و vCenter را نیز در بر دارد. Dell Technologies تجهیزات زیرساخت Hyper-Converged از جمله VxRail را می فروشد که شامل vSAN می شود.
چند شرکت سخت افزاری دیگر تجهیزاتی را می فروشند و در تبلیغات خود اعلام می کنند که این تجهیزات با vSAN سازگار هستند یا نرم افزار vSAN Ready Nodes از شرکت VMware به صورت پیشفرض بر روی آنها نصب شده است.

Rick Crisci یکی معرمف ترین  مدرسین شرکت Lynda آموزش این مبحث جذاب را بر عهده دارد.

در کنار این بسته آموزشی سند راهنمای شرکت VMware در مورد VSAN با عنوان vSAN Planning and Deployment در اختیار شما همراهان عزیز قرار میگیرد

 

newadmin.ir

vSAN Planning and Deployment

 

vSAN is a popular software-defined storage solution from the leading virtualization company, VMware. This training course provide complete coverage of vSAN, including conceptual lessons and hands-on demos using the free labs at VMware.com. You can learn how to configure, monitor, and manage vSAN, and explore the different vSAN architecture options. VMware Certified Instructor Rick Crisci also covers important operations and maintenance considerations, such as high-availability configuration and vSAN recovery procedures. Plus, review popular deployment options: two-node clusters and stretched vSAN clusters.

Topics include:

  • Managing vSAN capacity with disk groups
  • Comparing hybrid and flash architecture
  • Defining vSAN storage policies
  • Configuring a vSAN network
  • Configuring high availability
  • Performing vSAN maintenance operations
  • Deploying vSAN in two-node clusters

درباره نویسنده

newadmin

پاسخ دهید